Ramazan'a Özel Geleneksel Lezzet Atölyeleri!

Heyecanla beklediğimiz Ramazan ayı geldi!

Yılın en keyifli ayında muhteşem sofralar ve tüm aileyi yakınlaştıran sıcacık adet ve gelenekler ile huzurlu bir ay geçiriyoruz. Geçmişten bu güne baktığımızda, özellikle Osmanlı döneminde Ramazan ayı oldukça yoğun ve heyecanlı geçen bir aymış. Hazırlıklar haftalar öncesinden başlar, ev yapımı yiyecekler imece usulü topluca yapılıp depolanırmış. Bu tatlı telaş Ramazan’ın gelmesi ile büyük bir şölene dönüşürmüş. Anlatılan hikâyelere göre Ramazan’da kurulan sofraların ihtişamı, bütün bir yıl dillerden düşmezmiş.

Ramazan ayının en zevkli hatıraları birlik ve beraberliğin pekiştiği iftar sofralarında geçer. Osmanlı döneminde kalabalık ailelerin yaşadığı büyük konaklara oldukça sık rastlanırdı. Her ev ve konakta mutlaka büyük bir iftar sofrası kurulurdu. Bu gösterişli sofralar aynı zamanda o evin şanını ve kudretini gösteren bir semboldü. Bu yüzden Ramazan sofralarında evde bulunan her türlü gıdaya yer verilirdi. Tüm imkânlar seferber edilirdi.

Evlerde ailelerimizle kurduğumuz iftar sofraları dünden bugüne yine tüm ihtişamıyla ve zenginliğiyle önemini koruyor.

Tüm ailelerin bir araya geldiği bereketli Ramazan sofralarında, yemek sonrası özellikle şerbetli tatlı yenmesi bir gelenek sayılır. Ramazan sofralarının vazgeçilmezi haline gelen, şerbetli tatlılara örnek olan şekerpare ve kalburabastı hazırlanışlarına ve farklı çeşitlerine ait çok özel ipuçlarını öğrenmek ve tariflerine ait detaylı bilgiler edinmek için atölyemiz için:

İster sahurda ister iftarda tadına doyamayacağınız Ramazan Pidesi, Bazlama, Lavaş gibi geleneksel lezzetleri beraber hazırlayacağımız atölyelerimiz için:

Geleneksel Türk lezzetlerini tüm püf noktaları ile öğrenebileceğiniz atölyelerimizde sizlerle vakit geçirmek için şimdiden sabırsızlanıyoruz!

Benzer Yazılar