Limon Hakkında Neler Biliyoruz?

C vitamini deposu bir turunçgil, sarı rengin en büyük temsilcisi, ekşi lezzetlerin başrol oyuncusu, bir bardak demli çayın en eski arkadaşı… Özellikleri saymakla bitmeyecek olan ve günlük hayatımızın pek çok anında karşılaştığımız bir meyve olan limon ve limonun faydaları hakkında daha fazla şey bilmek ister misiniz? Bu yazı sayesinde, limon ve limonlu tatlar üzerine pek çok bilgiye sahip olacaksınız.

Limon Nerede Yetişir?

Kışın yaprak dökmeyen ve yıl boyunca büyümeyi sürdüren limon ağacının anavatanı bilinmemektedir. Bununla birlikte ılıman iklime sahip bölgelerin tamamında yetişme imkânı bulan limonun, ilk yetiştiği bölgelerin bugünkü Hindistan’ın güney kısmı, Çin ve Burma toprakları olduğu tahmin edilmektedir. Ticaret yoluyla limonla tanışan ilk yerler ise Roma İmparatorluğu, Irak toprakları ve Ortadoğu bölgesi, Avrupa ve Amerika’nın keşfiyle de Amerika kıtasıdır.

Limonun Yapısındaki Asit

Limon, fazla miktarda sitrik asit içeren bir meyvedir. Ekşi tadı ve asitlik durumunu etkileyen ph değerinin düşüklüğü de bundan kaynaklanmaktadır. Bunun yanında, içerdiği asit, C vitamini özelliğiyle, vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesinde yardımcı olmaktadır.

Limonun Faydaları

Bütün bir yıl boyunca edinebileceğiniz bir meyve olan limon için “şifalı bitki” dememiz yanlış olmayacaktır. İşte limonun faydaları ve doğrudan ya da dolaylı olarak katkıda bulunduğu bazı durumlar:

1. İskorbüt hastalığını iyileştirici etkisi vardır.

2. Kalp krizi, kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı vücudu koruyan bir antioksidan olduğu söylenmektedir.

3. Tansiyonu düşürebilir ve iyi kolesterolü artırabilir.

4. Metabolik sorunları giderebilir. Bu nedenle kansere karşı olumlu bir etkiye sahip olduğu söylenir.

5. Suyu cilde parlaklık kazandırır.

6. Sıcak suya karıştırılan birkaç damla limon suyuyla sindirim rahatsızlıklarına olumlu etkide bulunur.

7. Kabuğu saç uygulamalarında kullanıldığında vücudu serinletici bir mentol etkisi yapar.

8. Sivilcelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

9. Suyu dil iltihaplarına iyi gelmektedir.

10. Potasyum açısından zengin olması nedeniyle beyin ve sinir sistemi için yararlı bir meyvedir.

11. İçerdiği yoğun C vitamini ile nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi dönemsel ve bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen rahatsızlıklara karşı vücudu güçlendirir.

12. Kimi böcek ısırıkları üzerinde hafifletici bir etkisi olduğu belirtilmektedir.

13. Deniz mahsulleri ve etler üzerine suyu sıkıldığında bakterileri öldürdüğünden gıda sağlığı noktasında rol oynamaktadır.

14. Limon suyunun ishale karşı pozitif etkisi olduğu söylenmektedir.

15. İçerdiği pektin lifi sayesinde açlık hissini yenmenize yardımcı olur. Dolayısıyla zayıflamada da önemli bir yeri vardır.

16. Suyu yorgunluğu atmaya yardımcı olduğundan, sabah kahveniz yerine bir fincan sıcak limon suyu içmeyi alışkanlık hâline getirebilirseniz, kafein bağımlılığınızdan kurtulabilirsiniz.

Hayatımızda böylesine önemli bir rolü olan limonun bulunduğu yemeklerle sofranızdaki lezzeti artırmanız için, Atölye Dr. Oetker ekibi olarak Limonlu Pavlova Online Atölyemizde görüşmeyi diliyoruz.

 

Benzer Yazılar