Hamburgerin Tarihi Yolculuğu

Hamburgerin Tarihi Yolculuğu

Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler bir yiyecektir. İki dilim ekmek arasında özel hamburger köftesi veya tavuk etiyle yapılan;  peynir, domates, turşu, soğan ve sayısız iç malzemesinin yanında barbekü sos, buffalo sos, ketçap ve mayonez gibi özel soslarla da içeriği zaman içinde zenginleşen hamburgerin, günümüze kadar kat ettiği yola birlikte bakmamıza ne dersiniz? İşte çocuklardan yetişkinlere kadar dünyanın çok sevdiği fakat obezite riski nedeniyle ölçülü bir şekilde tüketilmesi gereken hamburgerin tarihi yolculuğu

Hamburger Nasıl Ortaya Çıktı?

Hamburgerin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili farklı görüşler vardır. Kimileri bu sandviç türünün ilk kez Almanya’nın Hamburg şehrinde keşfedilmesi nedeniyle bu adı aldığını, kimileri ise bu tipte bir yiyeceğin Vietnam’da asırlardır tüketildiğini belirtmiştir. Resmî olarak hamburgerin patenti ise 1932 yılında, ABD vatandaşı John T. Gregore tarafından alınmıştır.

Bir başka görüşe göre ise; Tatarlar göç yollarında atlarının eyerlerinin altına et koyarak yarı pişmiş, kolay çiğnenebilir bir biftek elde ediyorlardı. Almanya’nın Hamburg kentinden Orta Asya’ya ticaret amacıyla giden bir tüccar ise bu bifteği beğenmiş ve bunu dönüşte Almanya’ya getirerek “Hamburg’a ait olan” anlamında “hamburger” ismini vermiş.  1800’lü yıllardan itibaren ABD’ye göç eden Almanlar ise bu yiyeceği ABD’ye taşımış ve böylece gelecekte Amerikan kültürünün en popüler simgesi olacak hamburger, kendini dünyaya tanıtmaya başlamış.

Hamburgerin Amerikan Kültürü ve Diğer Ülke Mutfaklarıyla İlişkisi

Yılda 40 milyardan fazla hamburger tüketen ABD, en çok hamburger tüketen ülke konumundadır. Bu nedenle,  dünyanın neredeyse her yerinde şubeye sahip olan ve hamburger ağırlıklı ürünler satan iki büyük hazır yemek zinciri de yine ABD’den çıkmıştır.  Hamburger ABD’de öyle popüler olmuştur ki Amerikan kültürünün dünyaca bilinen bir sembolü hâline gelmiştir. Pek çok ülkede Amerikan kültürü ve Amerikan mutfağı denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri hamburgerdir.

Tam da bu nedenle, zamanla artan bilinirliği ve uluslararası restoran zincirlerinin de etkisiyle, pek çok farklı ülke hamburgerle tanışmış ve yemek kültürü bağlamında bir alışveriş gerçekleşmiştir. Hamburger bugün; döner ve kebaplarıyla ünlü Türkiye, suşisiyle bilinen Japonya ve pizzasıyla ünlü İtalya gibi köklü bir ulusal yemek ve mutfak kültürü olan ülkelerde bile oldukça yaygındır. Elbette bunda, hızlı bir küreselleşme sürecinin yaşanması ve bunun sonucunda insanların yemek yemeye uzun zaman ayırmak istemeyerek daha kısa sürede, lezzetli yemek yeme isteğinde olması da etkilidir.

2000’li Yıllarda Hamburger

Hamburger, günümüzde çok sayıda değişik sunumlarla ve zenginleşen içeriğiyle dünyaca bilinen bir yiyecek olmuştur. 2000’li yıllarda hamburger, restoranların büyük çoğunluğunda yerini alan ve oldukça sevilen, popüler bir yiyecek konumundadır. Bugün, sadece yoğun nüfusa sahip büyükşehirler değil, zincir restoranlar üzerinden uzak şehirlere de ulaşmış durumdadır. Ayrıca hamburger odaklı restoranlar zaman içinde salata, tatlı, sıcak ve soğuk içecekler gibi yan ürünler de sunmaya başlamıştır. Aradan geçen zamanda hamburger çeşitleri de artmış; balıklı, tavuklu, fümelenmiş etli burgerler ortaya çıkmıştır. Hatta zincir mağazaların yanı sıra, sadece hamburgere odaklanmış ve farklı pişirme teknikleri ve soslarla değişik tatlar ortaya çıkaran irili ufaklı yeni restoranlar da açılmıştır.

Peki 28 Mayıs Dünya Hamburger Günü'ne özel hazırladığımız Online Atölyemiz için yerinizi ayırttınız mı?

Her sene 28 Mayıs’ta kutlanan Hamburger Günü için Atölye Dr. Oetker ekibi olarak düzenleyeceğimiz Buffalo Soslu Jambonlu Hamburger atölyemize katılmak ve bu muhteşem hamburgeri evinizde hazırlamak için sizleri Online Atölyemize bekliyoruz.

Benzer Yazılar